PowerShell

PowerShell ile Bash Shell Farkı

PowerShell vs. Bash Shell, Bash Script Nedir? PowerShell ile Bash Shell Karşılaştırma Tablosu, PowerShell Komutları ile Bash Script Komutları Karşılaştırması

PowerShell ile Bash Shell Farkı

Hem PowerShell hem de Bash Shell, kendi yapılandırma yönetim aracını kullanarak bir akıllı komut satırı arabirimi (Command Line Interface – CLI) sunar. “PowerShell ile Bash Shell Farkı” isimli makalemizde iki shell sistemi arasındaki farkları tartışıyor olacağız.

PowerShell, Bash’e benzer. Çoğunlukla bash’de kullanılan komutlar PowerShell’de ‘rm’, ‘ls’, ‘cp’ gibi kullanılabilir.

Her iki kabukta dosyaları yönetmek, dizinlerde gezinmek ve diğer programları başlatmak için komutlar bulunur.

Bash Shell Nedir?

Bash Shell, Brian Fox tarafından yazılmış ve GNU projesi tarafından geliştirilen bir Unix Shell ve komut satırı dilidir. İlk olarak 1989’da piyasaya sürüldü. Bu versiyon Windows 10 işletim sistemi ve Solaris 11 ile de kullanılabilir. Ayrıca UNIX işletim sisteminin herhangi bir sürümünde de çalışır.

PowerShell Nedir?

Windows PowerShell, Microsoft tarafından oluşturulan otomatik bir komut satırı shell ve nesne yönelimli script dilidir. Özellikle sistem yöneticileri için tasarlanmıştır. COM ve WMI arayüzlerine tam erişim yoluyla, uzak ve lokal Windows sistemlerinde görevler gerçekleştirmelerini sağlar.

2006 yılında ilk sürümü PowerShell 1.0 ile tanıtıldı.

PowerShell ile Bash Shell Karşılaştırma Tablosu

PowerShell Bash Shell
PowerShell, çoğunlukla Windows işletim sistemi için bir shell ve ilişkili script dilidir. Bash, çoğunlukla Linux işletim sistemi için komut kabuğu ve komut dosyası dilidir.
PowerShell ilk sürümü 2006 yılında tanıtıldı. Bash Shell 1989 yılında tanıtıldı.
Girdi ve çıktıları bir nesne olarak ele alır. Girdi ve çıktıları daima metin yapısı olarak kabul eder.
PowerShell’in kullanıcı arabirimi grafik CLI şeklindedir. Bash kabuğunun kullanıcı arayüzü metin tabanlıdır.
Windows 97’den Windows 10’a kadar herhangi bir Windows sürümünde çalışabilir. Temel olarak ilk günden itibaren Linux ve Unix işletim sistemi için hazırlanmıştır.

PowerShell Komutları ile Bash Shell Komutları Karşılaştırması

Açıklama PowerShell Bash Shell
Dosya ve Klasörleri Listelemek ls, Get-ChildItem ls
Klasör Değiştir Set-ChildItem cd
Çalışılan Dizin Get-Location pwd
Ekranı Temizlek cls, clear clear
Dosya Kopyalamak Copy-Item cp
Dosya Silmek Remove-Item, ri, rmdir, rd, del, rm rm
Ekrana yazı yazdırmak Write-host “string” yada echo “string” echo “string”
Yeni bir text dosyasi oluşturmak New-Item <dosyaadi.txt> touch <dosyaadi.txt>

PowerShell ile Bash Shell Farkı

“PowerShell ile Bash Shell Farkı” makalesine vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. “Örnek PowerShell Komutları” ve “PowerShell ile CMD Farkı” makaleleri de ilginizi çekebilir. PowerShell ile ilgili daha fazla bilgi için Microsoft sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Soru ve önerilerinizi aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Ahmet Elibol

Üniversite eğitimini Kimya ve İşletme bölümlerinde tamamlayan Ahmet Elibol, yüksek lisans eğitimini de İşletme (Master of Business Administration - MBA) üzerinde tamamlamıştır. 1999 yılından bu yana bilişim sektöründe bulunmaktadır.  Ahmet Elibol, profesyonel kariyerine aldığı pascal ve delphi ile yazılım mühendisliği eğitimiyle başlamıştır. 2004 yılından sonra ilgi ve uzmanlık alanlarını Microsoft Sunucu Sistemleri, Sistem Programlama ve Bilgi Güvenliği konularında güncellemiştir. Yazar 4 yıl kadar bir akademide Sistem Mühendisliği eğitimleri de vermiştir. Yazar hobi amaçlı programlama, yapay zeka, makine öğrenmesi, yapay sinir ağları, görüntü işleme ve nesnelerin interneti konularında çalışmaktadır. İngilizce, Rusça dillerini bilen Ahmet Elibol MCT, MCITP, MCTS, MCSE, MCSA vb. uzmanlık sertifikalarına sahiptir ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisansına devam etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu