Group Policy

Grup İlkesi Nedir ve Neden Önemlidir?

Group Policy nedir? Group Policy ile neler yapılabilir? Group Policy ne işe yarar?

Grup İlkesi Nedir?

Grup ilkesi, Microsoft Windows Active Directory’nin kullanıcı ve bilgisayar hesaplarına ek denetimler ekleyen bir özelliğidir. Grup ilkeleri, BT ortamlarında merkezi yönetimi ve işletim sistemlerini yapılandırmasını sağlar. Grup ilkeleri, kullanıcının bilgisayarlarını sızma ve veri ihlallerine karşı korumanın başka bir yöntemidir. Bu makalede “Grup İlkesi Nedir?” sorusu cevaplanmaya çalışılacaktır.

Grup İlkesi Nesnesi (Group Policy Object – GPO) Nedir?

Grup İlkesi Nesnesi, yöneticilerin Microsoft Yönetim Konsolu (Microsoft Management Console – MMC) Grup İlkesi Düzenleyicisi ile oluşturduğu ayarlar koleksiyonudur. GPO, siteler, alanlar veya kuruluş birimleri (OU’lar) gibi bir veya daha fazla Active Directory kapsayıcısıyla ilişkilendirilebilir.

Microsoft Grup İlkesi nesnesi (Microsoft Group Policy Object – GPO), bir sistemin neye benzeyeceğini ve tanımlı bir kullanıcı grubu için nasıl davranacağını tanımlayan bir Grup İlkesi ayarları topluluğudur.

Grup İlkesi Nesneleri Nasıl Uygulanır?

Active Directory GPO’ları aşağıdaki öngörülebilir ve mantıksal sırada uygular:

 • Lokal politikalar
 • Site politikaları
 • Domain politikaları
 • OU politikaları

Organizational Unit yapılarında GPO’lar önce köke en yakın OU’dan uygulanır ve daha sonra oradan aşağı doğru devam eder. “Grup İlkesi için En İyi Uygulamalar” makalesi ilginizi çebilir.

Grup İlkesi Kullanmalı mıyız?

Kuruluşunuzun amacının daha güvenli hale gelmek olduğunu varsayarsak, evet, grup politikalarını anlamanız ve uygulamanız gerekir.

Yeni kurulmuş bir Windows işletim sisteminin bile varsayılan olarak güvenli olmaması şok edici bir gerçektir.

GPO’lar aracılığıyla bu eksikliklerin giderilmesinin yolları vardır. Microsoft, sistemlerinizi nasıl korumak istediğinizi önceden öngöremez, ancak GPO’lar ile sizin buna yaklaşmanızı sağlayabilir.

Örneğin, GPO’lar ile yerel ağdaki Yerel Yönetici haklarını tamamen devre dışı bırakabilir ve bunun yerine, işlerine göre tek bir bireye veya gruba yönetici izinleri verebilirsiniz. İdeal olan, sistem yöneticilerinin bile yalnızca kendilerine atanan sunucuları yönetmekle sınırlı olduğu, en az ayrıcalıklı bir model uygulanmasıdır.

Grup ilkeleri SSLv2 gibi güncel olmayan protokolleri devre dışı bırakabilir, kullanıcıların yerel grup ilkelerinde değişiklik yapmasını engelleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilir.

Grup İlkesi Kullanmanın Faydaları

Grup İlkesi kullanmanın güvenlik dışında da birçok avantajı vardır:

 • Yönetim kolaylığı: Şirkete yeni katılan yada başka bir bölümden transfer olan bir kullanıcı için yapılandırmalar eskiden uzun ve sıkıcı bir süreçti. Önceden varolan GPO’lar, domaine katılan her yeni kullanıcı ve bilgisayar için standart ve saatler sürecek yapılandırmalar için tasarruf sağlar.
 • Tek noktadan yönetim: Sistem yöneticileri, güncellemeleri, yazılım ve scriptleri GPO aracılığıyla dağıtabilir.
 • Parola ilkesinin uygulanması: Parolalar, düzenli olarak değiştirilmezlerse, basit kelimeler içeriyorsa veya kısaysa kolayca tahmin edilebilir. GPO’lar ağınızı güvende tutmak için uzunluk, yeniden kullanım kuralları ve parolalar için diğer gereksinimleri belirler.
 • Klasör yönlendirmeleri: Kullanıcıların önemli şirket dosyalarını merkezi ve izlenen bir depolama sisteminde tutmasını istiyor musunuz? Kullanıcı klasörlerini NAS’ınıza yönlendirmek için bir klasör yeniden yönlendirme GPO’su kullanabilirsiniz.

Grup İlkesi Sınırlamaları

GPO’lar arı kovanları gibidir. İçine elinizi daldırmadan önce dikkate almak zorunda olduğunuz bazı zorluklarını bilmekte fayda olacaktır.

Grup İlkesi nesneleri, her 90 ila 120 dakikada bir veya bilgisayar her yeniden başlatıldığında rastgele güncellenir. 0 ila 64.800 dakika (veya 45 gün) arasında bir güncelleme hızı belirtebilirsiniz, ancak 0 dakika seçerseniz, bilgisayar GPO’ları her 7 saniyede bir güncellemeye çalışır. Buçok ciddi bir ağ trafiği oluşturabilir. Acil bir GPO güncellemesi uygulamanız gerekiyorsa, bunları göz önünde bulundurmanız ve kullanıcıların bilgisayarlarını yeniden başlatmasını sağlamak için başka yöntemler kullanmanız gerekebilir.

Ayrıca, GPO editörü dünyadaki en iyi ve sezgisel şey değildir. Bazı kişisiselleştirmeler, güncelleştirmeler ve operasyonlar için daha kolay olabilecek PowerShell kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Bazı durumlarda GPO’ları uygulasanız bile, bir saldırganın sızmış olduğu bir bilgisayardaki lokal GPO‘ları değiştirerek güvenliği atlatma olasılığını göz önünde bulundurun. Örneğin, local admin hesabını bir GPO ile kilitlediyseniz, bir saldırgan bu GPO’yu tersine çevirip local admin’i devralmayı deneyebilir veya daha az güvenli bir ağ protokolünü yeniden etkinleştirebilirler.

Makalemiz ile ilgili yorumlarınızı aşağıdaki formu kullanarak bize iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Ahmet Elibol

Üniversite eğitimini Kimya ve İşletme bölümlerinde tamamlayan Ahmet Elibol, yüksek lisans eğitimini de İşletme (Master of Business Administration - MBA) üzerinde tamamlamıştır. 1999 yılından bu yana bilişim sektöründe bulunmaktadır.  Ahmet Elibol, profesyonel kariyerine aldığı pascal ve delphi ile yazılım mühendisliği eğitimiyle başlamıştır. 2004 yılından sonra ilgi ve uzmanlık alanlarını Microsoft Sunucu Sistemleri, Sistem Programlama ve Bilgi Güvenliği konularında güncellemiştir. Yazar 4 yıl kadar bir akademide Sistem Mühendisliği eğitimleri de vermiştir. Yazar hobi amaçlı programlama, yapay zeka, makine öğrenmesi, yapay sinir ağları, görüntü işleme ve nesnelerin interneti konularında çalışmaktadır. İngilizce, Rusça dillerini bilen Ahmet Elibol MCT, MCITP, MCTS, MCSE, MCSA vb. uzmanlık sertifikalarına sahiptir ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisansına devam etmektedir.

4 Yorum

 1. İyi günler Ahmet bey,
  Bilgisayar mühendisi 4. sınıf öğrencisi olarak şunu söylemek istiyorumki ne yazık ki türkçe kaynakların çok kısıtlı olduğu BT sektöründeki bu tür faydalı içerikler yaptığınız için çok teşekkür ederim. Biz %100 ingilizce okutulan üniversite öğrencileri olarak her ne kadar ingilizceyi çevirme kaygısı yaşamasakta türkçe kaynak görmekten çok mutlu oluyoruz. Emeğinize sağlık.

  İyi çalışmalar..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu