Active Directory Security

Active Directory Security – Aktif Dizin Güvenliği

Active Directory Security yani Active Directory güvenliği, yetkisiz erişimi önlemek için çeşitli prosedürler içerir. Bu güvenlik prosedürleri, esasen yönetimsel hesaplara erişimi korumak ve hassas verilere erişimi sürdürmek için alınacak önlemlerle ilgilidir.

Cyber Security (siber güvenlik); sistemleri, ağları, programları, cihazları ve verileri siber saldırılara karşı korumak için tasarlanmış teknolojilerden, süreçlerden ve kontrollerden oluşur. Etkili bir siber güvenlik (cyber security), siber saldırı riskini azaltır ve sistemlerin, ağların ve teknolojilerin yetkisiz kullanımına karşı korur.

Microsoft Active Directory, bir kuruluşun tamamında oturum açma işlemlerini yönetmek için kullanılan popüler bir uygulamadır. Ne yazık ki, bu onu bilgisayar korsanları ve diğer kötü niyetli kullanıcılar için birincil hedef haline getiriyor. Active Directory kullanımını daha güvenli hale getirmek için bir dizi önlem geliştirilmiştir.

Microsoft Active Directory, bir kuruluştaki kullanıcılara, erişime ve uygulamalara yetki vermek için merkezi olduğundan, saldırganlar için doğrudan hedeftir. Bir siber saldırgan Active Directory sistemine erişebiliyorsa, potansiyel olarak bağlı tüm kullanıcı hesaplarına, veritabanlarına, uygulamalara ve her türlü bilgiye erişebilir. Bu nedenle, özellikle erkenden farkına varılamayan saldırılar, kurtarmanın zor olabileceği yaygınlara yol açabilir.

Bu önlemler genellikle hassas bilgilere erişebilir yönetici hesapları gibi önemli hesapları korumaya odaklanır. İlk savunma hattı, işletim sistemi de dahil olmak üzere tüm önemli yazılımları güncel tutmaktır. Erişimi sınırlamanın bir başka yöntemi, en az ayrıcalık ilkesini uygulamaktır ve yalnızca belirli dosyalara kimin gereksinim duyduğuna bağlı olarak erişim verir. Grup politikasının etkin kullanımı, bir hesabın tehlikeye girmesi durumunda yabancıların gizli bilgilere erişim olasılığını sınırlayabilir.

Active Directory Security Dersleri

Aktif Dizin Güvenliği Dersleri

Bu kategoride Active Directory Security ile ilgili dersler, yapılması gerekenler, önlemler, duyurular ve makaleler yayınlanacaktır.


 

Başa dön tuşu