Group Policy

Group Policy Dersleri

Group Policy (Grup İlkesi) ile bir Active Directory ortamında işletim sistemlerinin, uygulamaların ve kullanıcı ayarlarının merkezi yönetimi ve yapılandırması sağlanır. Group Policy (Grup İlkesi), Microsoft Windows işletim sistemi ailesinin bir özelliğidir ve bu özellik Active Directory servisini rakipsiz kılan özelliklerden biridir.

Group Policy yani Grup İlkesi, Windows kayıt defterindeki güvenlik, denetim ve diğer işletimsel davranışları denetleyen bir dizi ayardır.

Grup İlkesi, Microsoft Windows Active Directory’nin kullanıcı ve bilgisayar hesaplarına ek denetimler ekleyen bir özelliğidir. Grup ilkeleri, BT ortamlarında merkezi yönetimi ve işletim sistemleri yapılandırmasına yardımcı olur. Grup ilkeleri, kullanıcı bilgisayarlarını sızma ve veri ihlallerine karşı korumanın başka bir yöntemidir.

Grup İlkesi Nesnesi, yöneticilerin Microsoft Yönetim Konsolu (Microsoft Management Console – MMC) Grup İlkesi Düzenleyicisi ile oluşturduğu ayar sistemleri koleksiyonudur. GPO, siteler, alanlar veya kuruluş birimleri (OU’lar) gibi bir veya daha fazla Active Directory kapsayıcısıyla ilişkilendirilebilir.

Geleneksel GPO’lar, Windows sistem politikalarını kontrol etmek için tasarlanmış Microsoft yapılarıdır. Bu politikalar, ekran kilidi için zaman aşımı, USB bağlantı noktası işlevselliği, kontrol paneli erişimi ve çok daha fazlasını içerebilir. Aslında, BT yöneticileri bir Windows sistemindeki her şeyi uzaktan yapılandırmak için geleneksel GPO’lardan yararlanabilir. Bununla birlikte, GPO’lar tarafından sunulan en büyük avantaj, BT yöneticilerinin Active Directory aracılığıyla tek bir merkezi konumdan toplanan  Microsoft Windows işletim sistemi tabanlı sistemleri uzaktan yönetebilmesidir.

Veri güvenliğini önemsiyorsanız, grup ilkesi politikalarını anlamanız gerekir. Grup ilkelerinin ve GPO’ların ne olduğunu ve sistem yöneticilerinin bilgisayarları ve kullanıcı hesaplarını korumak, güvenli hale getirmek ve kilitlemek için bunları nasıl kullandıklarını bu kategoride tartışacağız. Ayrıca saldırganların sızmalarının bir parçası olarak grup politikalarını nasıl devre dışı bırakabileceğini de öğreneceğiz.


Başa dön tuşu