Active Directory Security

Active Directory Güvenliği İçin Tavsiyeler

Active Directory Güvenliği Nasıl Sağlanır? Active Directory Security Nedir?

Active Directory Güvenliği

Active Directory, Bilgi Teknolojileri yöneticilerinin kullanıcıları, uygulamaları, verileri ve kuruluşlarının ağının diğer çeşitli yönlerini yönetmesine olanak tanıyan bir Microsoft Windows dizin hizmetidir. Active Directory güvenliği, kullanıcı kimlik bilgilerini, şirket sistemlerini, hassas verileri, yazılım uygulamalarını ve daha fazlasını yetkisiz erişimden korumak için çok önemlidir. Active Directory’nin güvenlikten ödün vermesi, kimlik yönetimi altyapınızın bütünlüğünü zayıflatarak felaketli veri sızıntısı ve/veya sistem bozulması/imhasına yol açabilir.

Active Directory Sistemini Korumak Neden Önemli?

Active Directory, bir kuruluştaki kullanıcılara, erişime ve uygulamalara yetki vermek için merkezi olduğundan, saldırganlar için birincil hedeftir. Bir siber saldırgan Active Directory sistemine erişebiliyorsa, potansiyel olarak bağlı tüm kullanıcı hesaplarına, veritabanlarına, uygulamalara ve her türlü bilgiye erişebilir. Bu nedenle özellikle erken yakalanamayan, farkına varılamayan sızıntılar, kurtarılmasının zor olabileceği yangınlara yol açabilir.

Active Directory Sistemlerine Yönelik Tehditler

Active Directory sistemlerinin tehditlere açık olabileceği birkaç önemli alanı inceleyelim:

 1. Varsayılan Güvenlik Ayarları

Active Directory, Microsoft tarafından oluşturulan bir dizi önceden belirlenmiş, varsayılan güvenlik ayarına sahiptir. Bu güvenlik ayarları kuruluşunuzun ihtiyaçları için ideal olmayabilir. Ayrıca, bu varsayılan güvenlik ayarları boşluklardan ve güvenlik açıklarından yararlanmaya çalışan bilgisayar korsanları tarafından iyi bilinir.

 1. Uygunsuz Yönetici Hesapları ve Ayrıcalıklı Erişim

Etki alanı kullanıcı hesapları ve diğer yönetici hesapları Active Directory’ye tam, ayrıcalıklı erişime sahip olabilir. Çoğu çalışanın, hatta Bilgi Teknolojileri çalışanlarının bile, üst düzey veya süper kullanıcı ayrıcalıklarına ihtiyaç duymaması çok olağandır.

 1. Çalışanlar için Uygunsuz Roller veya Geniş Erişim Hakları

Active Directory, yöneticilerin çalışan rollerine göre belirli uygulamalara ve verilere erişim izni verir. Roller, erişim düzeylerini belirleyen gruplara atanır. Çalışanlara yalnızca iş tanımlarına göre işlerini yerine getirebilmesi için gereken düzeylerde izin vermek önemlidir.

 1. Yönetici Hesapları için Karmaşık Olmayan Parolalar

Active Directory hizmetlerine yönelik kaba kuvvet saldırıları genellikle şifreleri hedefler. Karmaşık olmayan şifreler ve kolayca tahmin edilebilen şifreler en fazla risk altındadır.

 1. Güncelleştirmeleri Yüklenmemiş Active Directory Sunucularındaki Güvenlik Açıkları

Bilgisayar korsanları, Active Directory Sunucularındaki güncelleştirmeleri yüklenmemiş uygulamalardan, işletim sisteminden hızlı bir şekilde yararlanabilir ve böylece ortamınız içinde kritik bir ilk basamak sağlar.

 1. Yetkisiz Erişim Girişimlerinin İzlenebilirliği ve Raporlanması

Bilgi Teknolojileri yöneticileri yetkisiz erişim girişimleri hakkında farkındalığa sahipse, gelecekte bu tür erişim girişimlerini daha etkin bir şekilde bozabilir veya önleyebilirler. Bu nedenle, hem yasal hem de kötü amaçlı erişim girişimlerini tanımlamak ve yapılan Active Directory değişikliklerini tespit etmek için Windows denetimleri hayati önem taşır.

Active Directory Güvenliği için En İyi 7 Uygulama

Active Directory çevresinde bütünsel güvenliği sağlamak için Bilgi Teknolojileri departmanlarının uygulaması gereken en az 7 en iyi uygulama vardır.

Bunlar en azından şunları içermelidir:

 1. Varsayılan Güvenlik Ayarlarını Gözden Geçirin ve Değiştirin

Active Directory’yi yükledikten sonra, güvenlik yapılandırmasını gözden geçirmek ve iş gereksinimlerine uygun olarak güncellemek çok önemlidir.

 1. Active Directory Rolleri ve Gruplarında En Az Ayrıcalık İlkelerinin Uygulanması

Kuruluştaki tüm çalışan rolleri için veri ve uygulamalar için gerekli tüm izinleri gözden geçirin. Çalışanların iş rollerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları minimum düzeyde erişime sahip olmalarını sağlayın. Ayrıca, ayrıcalıkların düzenlenmesini ve net şekilde birbirinden ayrılmalarını sağlayın. Böylece roller arasında daha sıkı denetlenebilirlik ve bir hesabın tehlikeye girmesi durumunda yanal hareketi önlemeye yardımcı olunabilir. Güçlü ayrıcalıklı erişim yönetimi (Privileged Access Management – PAM) ilkeleri ve güvenlik denetimleri uygulayın.

 1. Güçlü Active Directory Yönetim Ayrıcalıkları Uygulayın ve Etki Alanı Kullanıcı Hesaplarını Sınırlayın

Tüm Bilgi Teknolojileri personelinin sorumluluklarını dikkatle gözden geçirin ve rollerini yerine getirmek için kesinlikle bu erişime ihtiyaç duyanlara yalnızca o yönetici ayrıcalıklarını veya süper kullanıcı erişim hakları sağlayın. Bu erişimin en ayrıntılı şekilde sınırlı olmasını sağlamak için PowerShell Just Enough Administration (JEA) ve/veya PAM (Privileged Access Management) çözümü kullanın. Bu hesapların sağlam parolalarla düzgün bir şekilde korunduğundan emin olun.

 1. Gerçek Zamanlı Windows Denetim ve Alarmları

Olağandışı erişim girişimlerinin raporlanmasını yapın. Kuruluşun içinden veya dışından herhangi bir erişim için Windows denetim ve alarmlarını kullanın. Windows Active Directory değişiklik denetimine özellikle dikkat edin. Bu ayrıca PCI, SOX, HIPAA ve diğer uyumluluk gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olacaktır.

 1. Etkin Yedekleme ve Kurtarma İşlemini Sağlama

Active Directory yapılandırmasını ve veritabanını düzenli olarak yedekleyin. Active Directory bütünlüğünün ihlali durumunda hızlı kurtarma için felaket kurtarma süreçlerini uygulayın.

 1. Tüm Güvenlik Açıklarını Düzenli Olarak Düzelt

Güvenlik açıklarını belirleme ve düzeltme eki Bilgi Teknolojileri departmanının en önemli görevlerinden biridir. Active Directory’de oluşabilecek veya diğer kusurlar için hızlı, verimli, etkili bir güncelleme ve bakım süreci sağlayın.

 1. Merkezileştirin ve Otomatikleştirin

Tüm incelemeleri, raporları, kontrolleri ve yönetimi tek bir yerde merkezileştirin. Sorunları bildirmek ve uzlaşmaya yardımcı olmak için otomatik iş akışları sağlayabilecek araçları arayın.

Active Directory Güvenliği

Active Directory güvenlik açıklarını anlamak, güvenlik için en az ayrıcalıklı erişim denetimlerini uygulamak, etki alanı hesaplarını korumak Bilgi Teknolojileri ekosistemini güvende tutmak için çok önemlidir. Uygun izleme, yönetim, raporlama ve denetim yetenekleri, Active Directory güvenliğini önemli ölçüde artırabilir ve sistem bütünlüğünü sağlar.

Daha Fazla Göster

Ahmet Elibol

Üniversite eğitimini Kimya ve İşletme bölümlerinde tamamlayan Ahmet Elibol, yüksek lisans eğitimini de İşletme (Master of Business Administration - MBA) üzerinde tamamlamıştır. 1999 yılından bu yana bilişim sektöründe bulunmaktadır.  Ahmet Elibol, profesyonel kariyerine aldığı pascal ve delphi ile yazılım mühendisliği eğitimiyle başlamıştır. 2004 yılından sonra ilgi ve uzmanlık alanlarını Microsoft Sunucu Sistemleri, Sistem Programlama ve Bilgi Güvenliği konularında güncellemiştir. Yazar 4 yıl kadar bir akademide Sistem Mühendisliği eğitimleri de vermiştir. Yazar hobi amaçlı programlama, yapay zeka, makine öğrenmesi, yapay sinir ağları, görüntü işleme ve nesnelerin interneti konularında çalışmaktadır. İngilizce, Rusça dillerini bilen Ahmet Elibol MCT, MCITP, MCTS, MCSE, MCSA vb. uzmanlık sertifikalarına sahiptir ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisansına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu